آب آوردن زانو

آب آوردن زانو

آب زانو عبارتست از جمع شدن مایعات در مفصل زانو. در حقیقت آب آوردن زانو که در علم پزشکی به آن افوزیون یا افیوژن زانو گفته می شود به معنی تجمع زیاد مایع در مفصل زانو می باشد. ترشح بیش از حد مایع در مفصل موجب تجمع آن می شود و به اصطلاح به این وضعیت آب آوردن زانو گفته می شود. وقتی زانو آب می آورد معمولا همراه با آن درد زانو هم وجود دارد، گرچه این وضعیت می تواند بدون درد هم باشد. تجمع آب زیاد در مفصل ممکن است باعث سختی خم شدن زانوی بیمار شود.

آب آوردن زانو

آب آوردن زانو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آب آوردن زانو به خودی خود یک بیماری محسوب نمی شود، بلکه زانو به دلایل زیادی ممکن است آب بیاورد.
معمولا تجمع آب در زانو باعث التهاب مفاصل و آرتروز می شود، درد و احساس خشکی زانو از علائم آن می باشد، که خشکی زانو صبح ها که فرد از خواب بیدار می شود بیشتر قابل احساس است. همچنین اشخاصی که مجبورند برای مدت زمانی طولانی پای خود را خم کنند (مثل حالت نشستن در دستشویی) بیشتر در معرض آب آوردن زانو می باشند. چرا که با خم کردن زانو فاصله میان استخوان و رباط بیشتر می شود، با کاهش اصطکاک میان این دو فضای کافی برای دَر رفتن و آسیب دیدن هر کدام ایجاد خواهد شد، طوری که با دَر رفتن هر کدام از آن ها هیچ آسیبی به دیگری وارد نخواهد شد. هنگامی که این عارضه اتفاق می افتد و مفصل ملتهب می شود، زانو آب می آورد.

دلایل آب آوردن زانو

شایع ترین دلیل آب آوردن زانو، اصابت ضربه روی زانوها می باشد که خواه ضربه ناشی از آسیب های ورزشی باشد، خواه ناشی از زمین خوردن و اتفاق های دیگر باشد. همچنین بیماری هایی مثل بیماری های روماتیسمی، آرتروز یا ساییدگی زانو نیز باعث آب آوردن زانو خواهند شد. البته عفونت ها، بیماری های متابولیک مانند نقرس کاذب و تومور ها نیز هم می توانند باعث آب آوردن زانو شوند.

تشخیص آب آوردن زانو

یک پزشک متخصص با نگاه کردن به زانو و لمس کشکک و قسمت بالای آن می تواند تجمع آب در زانو را تشخیص دهد. وقتی که تورم زانو به علت آب آوردن باشد، بالای کشکک متورم شده و با فشار روی آن، کشکک به سمت بالا و پایین تکان می خورد. جهت درمان آب زانو می توان آرتروسنتز (کشیدن آب زانو با سوزن) انجام داد. که بعد از کشیدن آن، جهت تشخیص علت ایجاد کننده، نمونه ای از آب زانو به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =