دررفتگی‌ کشکک زانو

دررفتگی‌ کشکک زانو

کشکک زانو به وسیله‌ی تاندون‌ها و رباط‌هایی روی شیار پاتلوفمورال حفظ شده است. اگر کشکک از محل اصلی خود جا به جا شود، فرد دچار دررفتگی کشکک زانو می‌شود. این عارضه معمولاً در نتیجه‌ی وارد شدن ضربه به زانو در اثر زمین خوردن یا برخورد با چیزی اتفاق می‌افتد. بعضی مواقع ضربات وارد شده به زانو باعث پیچ‌خوردگی، کشیدگی و پارگی رباط‌ها می‌شود. دررفتگی زانو اکثراً در نوجوانان رخ می‌دهد زیرا علت اصلی این آسیب فعالیت‌های ورزشی است. بی‌ثباتی کشکک زانو از علل متداول زانو درد است که می‌تواند منجر به دررفتگی زانو شود و در این حالت کشکک زانو به سمت خارج جابه‌جا می‌شود اگر کشکک زانو از راستای مناسب خود نسبت به شیار زانو که آن‌را تروکلئا می‌نامند، خارج شود، دررفتگی کشکک زانو اتفاق می‌افتد. زمانی که زانو خم و راست می‌شود روی همین شیار به سمت بالا و پایین می‌لغزد.

دررفتگی کشکک زانو

علل دررفتگی کشکک زانو

دررفتگی کشکک زانو به علل متفاوتی اتفاق می‌افتد ولی اکثراً این عارضه ناشی از ترکیب دلایل است. بعضی از عللی که منجر به این رویداد می‌شوند عبارتند از عمق کم شیار، عرض زیاد لگن، راه رفتن بدون نظم و وجود برخی ناهنجاری‌ها در مچ پا. بیماران جوانی که به نرمی غضروف (کندرومالاسی) مبتلا هستند و مشکل درد گنگ و آزار دهنده‌ در غضروف زیر کشکک زانو را دارند، مستعد ابتلا به عدم ثبات در زانو هستند. از دیگر علل بی‌ثباتی کشکک زانو می‌توان به التهاب تاندون کشکک زانو، سندرم پلیکا و آرتروز زانو اشاره کرد.

علائم دررفتگی کشکک زانو

از علائم شایع دررفتگی کشکک زانو درد زیاد، ورم اطراف زانو و کبودی است. همچنین احساس ناپایداری در پا نیز همزمان با این عارضه رخ می‌دهد به گونه‌ای که با وارد شدن وزن بدن روی آن پا، اصطلاحاً زانو خالی می‌کند. به علاوه از آنجایی که کشکک زانو سر جایش قرار ندارد، زانو اندکی کج دیده می‌شود. فردی که شاهد این علائم است باید سریعاً به متخصص ارتوپدی مراجعه کند.

تشخیص دررفتگی کشکک زانو

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی هنگام تشخیص این عارضه علائم و علل دررفتگی زانو را به دقت از بیمار می‌پرسد و از او تقاضا می‌کند که درباره‌ی هر نوع صدمه‌ای که در گذشته به زانویش وارد شده است اطلاعات کامل را در اختیارش قرار دهد. بعد بیمار را مورد معاینه‌ی فیزیکی قرار می‌دهد و در نهایت از او می‌خواهد که عکس رادیولوژی، ام آر آی و سی‌تی‌اسکن تهیه کند تا در تشخیص دقیق‌تر دررفتگی زانو به دکتر کمک کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 17 =