شرایط آزمایش کبد

آزمایشات عملکرد کبدی چیست؟ آیا کبد شما چرب است ؟ کبد چرب چه خطراتی دارد ؟ آیا برایانجام آزمایش کبد نیاز به ناشتا بودن است ؟ تمام این ها سوالاتی است که با شنیدن آزمایش کبد به ذهن هر فرد خطور می کند . متاسفانه امروزه کبد چرب سبب بروز اختلالات فراوانی در فرد می گردد که بیشتر به دلیل بی توجهی فرد به سلامت کبد و انجام چکاپ دوره ای بروز می کند . در این مقاله در را رابطه با با آزمایش بررسی عملکر کبد و تعیین یک کبد چرب در آزمایشگاه صحبت می کنیم .

آزمایش های عملکرد کبدی با تعیین سطح پروتئین، آنزیم های کبدی یا بیلی روبین در خون شما ،سلامت کبد را تعیین می کند .

تست عملکرد کبد اغلب در شرایط زیر ارائه می شود:

برای نمایش عفونت های کبدی، مانند هپاتیت C
برای نظارت بر عوارض جانبی برخی از داروهایی که بر عملکرد کبد تاثیر می گذارد
برای نظارت بر یک فرد بیمار
برای اندازه گیری میزان زخم (سیروز) در کبد

بسیاری از آزمایشات بر روی کبد انجام می شود، اما اکثر آنها عملکرد کلی کبد را اندازه گیری نمی کنند. آزمایش های معمول برای بررسی عملکرد کبد شامل آلانین ترانس آمیناز (ALT)، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)، آلکالین فسفاتاز (ALP)، آلبومین و بیلی روبین است. آزمایش ALT و AST آنزیم هایی را که کبد شما در اثر آسیب یا بیماری منتشر می کند، را اندازه گیری می کند.

شایع ترین تست های عملکرد کبدی چیست؟

آزمایش های عملکرد کبدی برای اندازه گیری آنزیم ها و پروتئین های خاصی در خون انجام می شود. بسته به آزمایش، سطوح بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی این آنزیم ها یا پروتئین ها می تواند ،نشان دهنده اختلال کبد در فرد باشد .

برخی از آزمایشهای معمول کبد عبارتند از:

تست آلانین ترانس آمیناز (ALT)

اگر کبد آسیب دیده یا نتواند به درستی عمل کند، ALT به خون منتقل می شود. این باعث می شود سطح ALT افزایش یابد. نتیجه بالا در این آزمون می تواند نشانه آسیب کبدی باشد.
آزمون آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)

آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) آنزیمی است که در قسمت های مختلف بدن شما یافت می شود، از جمله قلب، کبد و ماهیچه ها. از آنجائیکه سطح AST برای آسیب های کبدی مشخص نیست، معمولا با ALT برای بررسی مشکلات کبدی اندازه گیری می شود.
تست آلکالین فسفاتاز (ALP)

آلکالین فسفاتاز (ALP) آنزیمی است که در استخوان ها، مجرای صفراوی و کبد یافت می شود. سطح بالایی از ALP ممکن است آسیب کبدی، انسداد مجرای صفراوی یا بیماری استخوانی را نشان دهد.

آزمایش آلبومین

آلبومین پروتئین اصلی کبد شما است. آزمایش آلبومین اندازه گیری می کند که چگونه کبد شما این پروتئین خاص را تولید می کند. نتایج کم در این آزمون نشان می دهد که کبد شما به درستی کار نمی کند. محدوده طبیعی آلبومین 3.5-5.0 گرم در دسی لیتر (g / dL) است.
در آزمایشگاه پارسه تمام آزمایشات مربوط به عملکر کبد با بالاترین دقت برای افراد انجام می شود .
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه
به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − شش =